نمونه کار های واقعیت افزوده

TourAdvisor خانه هوشمند افرا
%d9%88%d8%a7%d9%82%d8%b9%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%81%db%8c%d9%84
Jalal واقعیت افزوده خانه هوشمند افرا اصفهان
GreenGarden
واقعیت افزوده خانه هوشمند افرا
ENGIN واقعیت افزوده خانه هوشمند افرا
واقعیت افزوده کفشNIKE
trp واقعیت افزوده خانه هوشمند افرا

ویژگی‌های نرم‌افزار واقعیت افزوده معماری

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده یا Augmented Reality به معنای افزوده عناصر مجازی و دیجیتالی به دنیای حقیقی از دید کاربر از طریق یک دستگاه هوشمند است. بدین معنا که کاربر با در دست داشتن دستگاه هوشمند خود و دیدن محیط اطراف خود از طریق دوربین آن، علاوه بر حقایق دنیای پیرامون، عناصری دیجیتالی را برای غنای فهم خود می‌بیند. این فناوری را هم در عرصه تبلیغات و تعامل بهتر با کاربر مطرح می‌گردد و هم در عرصه کاربرد و استفاده‌های تجاری.

واقعیت افزوده و معماری

در صنعت ساختمان، پس از طراحی اولیه سازه، مدل سه بعدی آن را از طریق نرم افزارهای سه بعدی سازی تهیه می شود. سپس برای ارزیابی و نمایش سازه قبل از ساخت، ماکت فیزیکی آن را نیز تهیه می کنند که این عمل زمان بر و هزینه بر میباشد، و جابجایی آن دشوار است و استهلاک زیادی نیز دارد.

یکی از کاربری های مهم و جالب واقعیت افزوده، استفاده از آن در شبیه سازی سه بعدی سازه ها در موقعیت مورد نظر کاربر است به نحوی که با نگاه کردن به پلان دو بعدی با استفاده از گوشی هوشمند و یا تبلت امکان مشاهده سه بعدی بنا با امکان چرخش به دور آن فراهم شود تا ارائه پلان برای کارفرما به شدت ملموس تر شود.

صنعت ساختمان و معماری سازه های مختلف آن علاوه بر اینکه  یک فعالیت مهندسی و علمی است،  یک فعالیت هنری نیز به حساب می آید . اپلیکیشن واقعیت افزوده با در اختیار قرار دادن نماهای بیرونی و داخلی سازه در قالب سه بعدی با قابلیت مشاهده و ارزیابی سازه از ابعاد مختلف , ابزاری کارآمد در این حوزه  است که روی گوشی هوشمند کارفرمایان و مشتریان امکانات مناسبی را جهت درک صحیح آنچه که ساخته خواهد شد را به نمایش خواهد گذاشت.

واقعیت افزوده می‌تواند مدل‌های سه‌بعدی و رندر‌های‌مان را به مرحله ای پیشرفته تری وارد کند. با بهره گیری از فن‌آوری واقعیت افزوده می‌شود ساختمان تکمیل شده را در محیط سایت پروژه دید٬ حتی درون آن حرکت کرد و از تمام زوایا و جزییات آن که تاکنون (به دلیل این که تصاویر رندر شده و یا فیلم های ساخته شده زوایای محدودی داشتند) قابل نمایش نبود٬ بازدید کرد.

نشریات و کاتالوگ های معماری نیز به غیر از تصاویر می‌توانند مزین به مدل سه بعدی ابنیه‌ای باشند که راجع به آن‌ها می‌گویند.

به این ترتیب قابلیت بیان معماریتان را بالابرده و درک آن برای دیگران بسیار ساده‌تر خواهد شد. دیگر نیازی به ساخت ماکت‌های حجیم و گران قیمت نیست؛ و در یک زمان افراد زیادی در جاهای مختلف دنیا می‌توانند مدل حجمی ساختمانی که طراحی معماری‌اش را انجام داده‌اید را ببینند.

 (تصویر هدف + مُدل سه‌بعدی) + برنامه کاربردی = زنده‌سازی تصویر

برنامه کاربردی با داشتن مُدل سه‌بعدی درون خود، با دیدن پلان آن، سازه را بر روی آن نگاشت کرده و سازه به صورت مجازی دیده و ساخته می‌شود.

مشاهده داخل سازه

در صورتی که سازه دارای طراحی داخلی باشد، کاربر با استفاده از نرم‌افزار می‌تواند تمامی جزئیات طراحی شده را مشاهده و بررسی نماید.

چرخاندن سازه

کاربر می‌تواند با استفاده از انگشتان خود سازه در حال نمایش را بچرخاند و آن را از نماهای اطراف ببیند. با این کار دیگر لازم نیست که دستگاه را حول تصویر هدف حرکت دهد.

بزرگنمایی سازه

کاربر می‌تواند با انگشتان خود، سازه در حال نمایش را بزرگ یا کوچک نماید.

تصویر لحظه‌ای

کاربر می‌تواند در حین مشاهده سازه، از این عنصر مجازی و عناصر حقیقی اطراف آن تصویربرداری کرده و از طریق دستگاه خود آنها را به اشتراک بگذارد.

اطلاعات دیجیتالی

برخی از اطلاعات به صورت متن،  عکس یا فیلم در حین نمایش سازه به منظور غنی‌ساز فهم کاربر، برای او به صورت واقعیت افزوده ظاهر می‌شوند.

واقعیت مجازی

کاربر می‌تواند با دستگاهش، خود را درون سازه ببیند و درون آن حرکت کند. با حرکت دستگاه زاویه دید او تغییر کرده و در آن حرکت می‌کند.

انیمیشن‌های متنوع

کنار رفتن دیوارها برای مشاهده داخل سازه و برداشته شدن سقف، نمونه‌ای از آنهاست.

راهکارهای نوین

بستر فراهم شده توسط شرکت خانه هوشمند افرا، امکان ایده‌پردازی توسط مشتری را فراهم کرده است و ایده‌های نوین بررسی می‌شوند.

نورپردازی

کاربر می‌تواند نورپردازی‌های موجود در مُدل سه‌بعدی را مشاهده نماید.

طراحی فضای سبز

کاربر می تواند بین مدلهای مختلف فضای سبز، مانند چمن، درختهای مختلف و ... آیتم های مورد نظرش را با درگ کردن اضافه کرده و اندازه آنها را نیز تعیین کند و فضای سبز سایت پروژه را نیز طراحی و قبل از اجرا مشاهده کند.

طراحی نمای ساختمان

کاربر می تواند نمای ساختمان را مثلاً نمای آجر، سنگ، ترمو وود و ... با انواع بندکشی تعیین و انتخاب کرده و اجرای آن را روی ساختمان ببیند.

کاربرد نمایشگاهی

این اپلیکیشن به راحتی می تواند جایگزین ماکت های فیزیکی نمایشگاهی شود و معایب آنها را مانند هزینه ساخت بالا، استهلاک زیاد، جا به جایی دشوار و ... را کاهش دهد.

نمایش مشخصات کلی پروژه

کاربر میتواند از طریق گزینه «درباره ما» در منوی اپلیکیشن، مشخصات کلی پروژه را ملاحظه کند. بدین وسیله میتوان محل جغرافیایی، متراژ، تعداد طبقات، کاربری طبقات، نحوه فروش و سرمایه گذاری و ... را به اطلاع خریداران و مخاطبان رساند.

نمایش نحوه ارتباط با پروژه

کاربر میتواند از طریق گزینه «تماس با ما» در منوی اپلیکیشن، پل های ارتباطی و اطلاعات تماس با دفاتر فروش پروژه را ملاحظه نماید.

نمایش پلان طبقات مختلف

می توان با نمایش گزینه «پلان طبقات» در منوی اپلیکیشن تصاویر، نقشه ها و پلان های مختلف پروژه را به مخاطبان نمایش داد.

نمایش ویدیو پروژه

می توان از طریق منوی اپلیکیشن ویدیوی تبلیغاتی، پیام مدیرعامل و یا هر نوع تیزر دیگری را پخش نمود.

نمایش وب سایت پروژه

مخاطبان می توانند با لمس گزینه ارتباط اینترنتی در منوی اصلی اپلیکیشن، وارد وب سایت پروژه شوند و اطلاعات تکمیلی پروژه را ملاحظه نمایند.

نمایش مشخصات و امکانات طبقات پروژه

مخاطبان و مشتریان می توانند تنها با لمس طبقات مختلف بر روی مدل سه بعدی اپلیکیشن، به صورت کاملا تعاملی و جذاب امکانات و مشخصات طبقات مختلف پروژه را ملاحظه کنند. از این طریق میتوان کاربری طبقات، متراژ طبقات و واحدهای آن، تعداد و کاربری واحدها و ... را ملاحظه نمایند.

نمایش نمای داخلی طبقات پروژه

مخاطبان و مشتریان میتوانند تنها با لمس طبقات پروژه و یا نزدیک کردن دوربین دستگاه خود به پروژه، نمای سه بعدی داخلی آن را به صورت کاملا تعاملی و جذاب ملاحظه کنند، آن را از زوایای مختلف مشاهده نمایند و با ویژگی های پروژه اشنا شوند.

کاتالوگ واقعیت افزوده

کاتالوگ های سنتی خود را به اپلیکیشن واقعیت افزوده مجهز نمایید و از تمامی امکانات وسیع و گسترده این رسانه دیجیتال مبتنی بر پردازش تصویر بهرمند گردید. کافیست اپلیکیشن را روی تلفن همراه خود اجرا کنید و با آن صفحات کاتالوگ را مشاهده نمایید تا مدل سه بعدی سازه ها را روی کاتالوگ مشاهده کنید . همان جا نوع متریال نمای ساختمان را تغییر دهید و با اشتراک گذاری فضای کسب و کار خود در حوزه ساختمان را متحول سازید.

کاربرد واقعیت افزوده در سایر زمینه ها

از آشنا‌ترین نمونه‌های واقعیت افزوده می‌توان به کاربرد آن در ورزش اشاره کرد؛ جایی که در مسابقات فوتبال خط آفساید بر روی تصویر واقعی زمین در تصویر تلویزیونی ظاهر می‌شود یا در مسابقات شنا اطلاعات اضافی و یا خط برتری شناگران٬ درست در راستای شنای آن‌ها نمایش داده می‌شود.

اما کاربرد واقعیت افزوده بسیار فراتر از تصور است و تنها مرز آن خلاقیت انسان است. از موارد کاربردهای دیگر واقیت افزوده که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد:

صنعت توریسم:

 افزودن اطلاعات جانبی به اماکن و ابنیه که جنبه توریستی دارند٬ گردشگران را بی‌نیاز از راهنما می‌کند.

راهبری: گرچه نرم افزارهای کامل و جامعی مثل Google Maps امروزه در کنار نقشه به روز و کامل٬ اطلاعات اضافی از قبیل محل اماکن مختلف خدماتی و... مثل: پمپ بنزین٬ رستوران٬ بیمارستان و... را به خوبی در اختیارمان می‌گذارند اما ترکیب این اطلاعات با واقعیت و به کاربردنشان به عنوان واقعیت افزوده می‌توانید جهش رو به جلو محسوب شود.

صعنت بازی‌های کامپیوتری:

 واقعیت مجازی بازی های کامپیوتری در کنار تعاملی بودنشان به اندازه کافی جالب و جذاب بود. حالا عناصر بازی را در تعامل با دنیای واقعی تصور کنید. محیط‌های واقعی (فضای داخل یک ساختمان یا حتی اماکن شهری) می‌توانند با واقعیت افزوده به محیط بازی تبدیل شوند و شما درونشان حرکت کنید. و یا عناصر بازی را به جای درون نمایش‌گر٬ بر روی میزتان به صورت سه بعدی ببینید.

صنعت تبلیغات و نشر:

مجله‌ها٬ کتاب‌ها٬ روزنامه‌ها و... خسته کننده و یکنواخت‌اند؟ محیط‌های تبلیغی زیادی کوچک‌اند و اطلاعات زیادی نمی‌شود با آن‌ها منتقل کرد؟ دوست دارید اطلاعات بیشتری مثل نمونه کارها و... را به کارت ویزیتتان اظافه کنید؟ به کمک واقعیت افزوده می‌توانید به کتاب‌ها و مجلات٬ فیلم و صدا اضافه کنید. اخبار روزنامه‌ها را با گزارش‌های ویدیویی تکمیل کنید٬ کتاب‌های کودکان را زنده و پویا کنید تا شخصیت های داستان از کتاب خارج شودند و... .

چه‌طور کار می‌کند؟

سخت افزار: برای افزودن اطلاعات تعاملی به محیط پیرامون٬ ابتدا به سخت افزاری احتیاج داریم که موقعیت و محیط را درک کند٬ پردازش کند٬ اطلاعات مناسب را دریافت و در نهایت واقعیت افزوده را نمایش دهد.

امروزه با فراگیر شدن تلفن های همراه هوشمند و تبلت‌ها و در آینده نزدیک٬ عینک‌های هوشمند٬ سخت افزار مناسب این کار را به راحتی دراختیار داریم. این‌گونه دستگاه‌ها به کمک تجهیزات داخلیشان اعم از: ‌شتاب‌سنج٬ موقعیت‌یاب ماهواره‌ای٬ دوربین٬ فشار‌سنج٬ میکروفن و... ابزارهای شناسایی محیط را دراختیارمان می‌گذارند و به کمک قابلیت های نرم‌افزاری تصویر اطراف را پردازش می‌کنند و در نمایشگرهای مناسب خود٬ تصویر محیط + اطلاعات افزوده‌ای که به کمک امکانات ارتباطیشان اعم از: Wifi, 3G و... دریافت کرده‌اند٬ نمایش می‌دهند.

برچسب یا تصویر هدف: واقعیتی که دوربین دستگاه از آن تصویر برداری می‌کند باید دارای نقاط قابل فهمی برای نرم افزار باشد تا بتواند اطلاعات افزوده را با توجه به موقعیت آن‌ها در جای مناسب نمایش بدهد. برای رفع این نیاز چند روش مختلف ایجاد شده است:

۱- تگ های QR

۲- صفحات دارای چاپ مشخص (مثلا صفحه یک مجله)

۳- ترکیب تصویر + موقعیت جغرافیایی + موقعیت قرارگیری دستگاه (که توسط جی پی اس و شتاب‌سنج به دست می‌آیند)

اپلیکیشن واقعیت افزوده: نهایتاً برای هر مورد طراحی واقعیت افزوده به نرم افزاری نیاز است که دوربین و سایر امکانات گوشی یا تبلت را به کار می گیرد و با نگاه کردن به تصویر هدف با واسطه آن می توان علاوه بر واقعیت های موجود، تصاویر واقعیت افزوده را نیز مشاهده نمود.